Strefa SPA

Po dniu spędzonym na górskich wędrówkach, szusowaniu na nartach, rowerowych zjazdach z najwyższych szczytów lub spacerach i zabawach z dziećmi, zapraszamy naszych gości do regeneracji w saunie fińskiej. Nasza strefa SPA  jest otwarta w wybranych godzinach dla wszystkich naszych gości. Korzystanie z niej nie wymaga rezerwacji i jest wliczone w cenę pobytu w naszych apartamentach. Około 45 minut przed skorzystaniem z sauny należy włączyć piec – szczegółowe instrukcje znajdują się na miejscu.

Obok sauny znajdą Państwo strefę relaksacyjną z leżakami, prysznic i toaletę.

WPŁYW SAUNY NA ZDROWIE

Seans w saunie fińskiej jest znakomitym przeżyciem z wieloma korzyściami dla organizmu. Powietrze w pomieszczeniu rozgrzewa się do temperatury nawet 110°C, a wilgotność powietrza sięga 30%. Badania wskazują, że ma znakomity wpływ na nasze zdrowie. Ciepło otwierając pory oczyszcza je z zanieczyszczeń, wyrównuje temperaturę skóry, pozwalając na utrzymanie jej czystej i pięknej. Także po wysiłku np. joggingu wskazane są kąpiele w saunie.Za sprawą sauny nasza skóra ulega zmiękczeniu, niwelowane są bóle mięśni i stawów, ułatwione jest oddychanie, a wysokie ciśnienie krwi zostaje w danym momencie obniżone.

JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z SAUNY

Przed wejściem do sauny, warto wyposażyć się w dwa ręczniki i wodę. Nie korzystajmy z kąpieli w saunie, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu czy tuż po jedzeniu. Pamiętajmy by zmyć makijaż oraz zdjąć okulary, biżuterię czy zegarek. Prawidłowa kąpiel składa się z cykli: nagrzewanie – schładzanie – relaks, które mogą być powtarzane tyle razy, na ile pozwala nam nasze samopoczucie. Optymalna ilość to trzy cykle, lecz w dużej mierze jest to sprawa indywidualna. Pierwszym krokiem powinien być prysznic, a następnie dokładne osuszenie całego ciała włącznie z włosami, które będąc wilgotne mogą ulec zniszczeniu pod wpływem gorącego powietrza. Pamiętajmy, że seans w saunie polega na dużej kontrastowości bodźca termicznego, dlatego powinniśmy przebywać naprzemiennie w temperaturze niskiej i wysokiej. Nie zależnie od naszej pozycji, powinniśmy leżeć bądź siedzieć na ręczniku tak, by nasze ciało nie stykało się z drewnem. W saunie możemy przebywać od 8–15 min – w zależności od naszego samopoczucia. Na ścianie jest klepsydra odmierzająca kwadrans, co ułatwi odmierzanie czasu. Pamiętajmy, że osoby zaczynające przygodę z sauną powinny zajmować miejsca na najniższym poziomie, gdzie temperatura jest niższa. Pod koniec seansu można polać gorące kamienie wodą lub wrzucić w nie bryłkę lodu. Wówczas wyzwala się para, która jeszcze bardziej rozgrzewa nasze ciało. Kiedy czujemy, że dłużej już nie wytrzymamy w saunie, należy z niej wyjść. Następnie wziąć chłodny prysznic, osuszyć się i odpocząć na leżaku. Jeśli idziemy sami warto pamiętać o zabraniu książki, ponieważ na relaks powinniśmy przeznaczyć kilkanaście minut. Po 2–3 krotnym powtórzeniu tego cyklu, faza odpoczynku powinna wynosić około 30 minut. Podczas każdego odpoczynku należy pamiętać o uzupełnieniu płynów. Około litra wody mineralnej lub soku.

JACUZZI

Wizyta w jacuzzi to przede wszystkim przyjemność. Już dziesięciominutowa kąpiel obniża poziom stresu i działa na nas relaksująco. Pozwala oderwać się od codziennych problemów i zwiększa komfort psychiczny. W trakcie hydromasażu uwalniane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia wywołujące dobre samopoczucie, a także tłumiące odczuwanie bólu.

Hydromasaż pobudza krążenie, dzięki czemu dotleniamy organizm. W ten sposób zwiększa się skuteczność walki z cellulitem, niwelowane są obrzęki nóg. Ponadto jacuzzi, dzięki pobudzaniu, ciała sprzyja oczyszczaniu organizmu i odchudzaniu. Wytwarzane w wodzie bąbelki przyspieszają cyrkulację krwi w naszej skórze, co prowadzi do stymulacji usuwania toksyn z organizmu i zastąpienia ich tlenem i substancjami odżywczymi.

Jednocześnie jacuzzi niweluje obrzęki nóg, zmniejsza ból ścięgien, więzadeł oraz stawów, a także napięciowego bólu głowy. Jest pomocny przy bólach pleców (zwłaszcza dolnych partii). Jacuzzi może być stosowane także w zwalczaniu artretyzmu, chorobie układu kostno-stawowego czy przy uszkodzeniu szyi. Bardzo często wizyty w jacuzzi zaleca się również osobom po kontuzjach.